Çürümeyen hafız

Videonun Malezya’da ölümünden 10 yıl sonra vücudunda hiçbir çürüme yaşanmayan hafızı gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Malezya’da ölümünden 10 yıl sonra tabutu açılan ve vücudunda hiçbir çürüme yaşanmayan hafız.

YANLIŞ

Ölümünün üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen cesedi bozulmayan Malezyalı, hafız bir Müslümanı gösterdiği iddia edildi. “O Bir Sofi” adlı sayfa tarafından 1 Ekim 2018 tarihinde paylaşılan video, 1 milyon 600 binden fazla defa görüntülendi ve yaklaşık 23 bin paylaşım aldı.

Yine bir kullanıcı tarafından aynı tarihte Facebook’a yüklenen video şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon kez görüntülendi ve yaklaşık 35 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.Ancak videonun 10 yıl önce hayatını kaybetmiş Malezyalı, hafız bir Müslümanı gösterdiği iddiası doğru değil. Videoda görülen cansız beden, Ekim 2017’de tutuklanan ve 17 Temmuz 2018’de hayatını kaybeden Endonezyalı Yaser bin Thamrin’e ait.

Cansız beden Temmuz 2018’de hayatını kaybeden Yaser bin Thamrin’e ait

Yaser bin Thamrin, 11 Eylül 2017’de Endonezya’nın Bima şehrinde iki polisin vurulması olayına karıştığı iddiasıyla Ekim 2017’de tutuklanmış bir şüpheli. Gunung Sindur Lapas Cezaevi’ndeyken 17 Temmuz 2018 tarihinde hayatını kaybeden Yaser bin Thamrin’in cansız bedeninin gözüktüğü videodan bir ekran görüntüsünün 20 Temmuz 2018 tarihli bir haberde kullanıldığı görülebiliyor. Yaser bin Thamrin’in yakınları, polislerin ölüm sebebi olarak karaciğer kaynaklı bir hastalığı gösterdiğini fakat Bin Thamrin’in herhangi bir karaciğer hastalığı geçmişi olmadığını belirtmiş.

      

Yaser bin Thamrin

Video Endonezya’da da benzer iddialarla yayılmış

Videonun, gece kulüplerine düzenlenen bombalı saldırılar sonucu 202 kişinin hayatını kaybettiği 2002 Bali katliamı zanlısı olan ve Kasım 2008’de idam edilen El-Kaide bağlantılı terörist Imam Samudra’nın bozulmamış cesedini gösterdiği iddiasıyla Endonezya’da yayıldığı görülebiliyor. Samudra’nın cesedini gösterdiği iddialarıyla video, Türkiye’de de paylaşıldı. Diriliş Erdoğan isimli YouTube hesabında 10 bine yakın görüntülenme aldı.

Yayılan video üzerine Endonezya polisi de videodaki cansız bedenin Samudra’ya değil Yaser bin Thamrin’e ait olduğunu belirten bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Yine iddialara karşı Detik adlı bir haber sitesi tarafından hazırlanan ve Samudra’nın mezarının son durumunu ve herhangi bir şekilde açılmadığını gösteren bir videoya da ulaşılabiliyor. Ayrıca Samudra’nın mezarının taşınmasına yönelik herhangi bir talep olduğuna ilişkin de bir habere rastlanmadı.

 

Bir cevap yazın