Omega 3 ve takviyeleri

Omega3 ve antioksidan takviyeleri seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar : Günümüzde hayvanların beslenme şekilleri ve fiziki ortamlarının eskisi gibi doğal olmaması, en önemli Omega 3 yağları kaynağı olan hayvansal besinlerden yeterince Omega 3 alınamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle dışarıdan desteklerle Omega 3 alınması gerektiğini Canan Karatay kitaplarında anlatıyor. Yeterince Omega 3 alınmazsa kilo verilemeyeceğine de ikinci kitabında değinmiş. Biz de Canan hanımın kitabını okuduktan sonra Omega 3 almaya karar verdik. Omega 3’ün kilo vermeye yardımcı olması dışında pek çok da yararı varmış.

Bizim Omega 3 maceralarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İlk Omega 3 ‘ü Datça’daki bir eczacıya sorduk ve en iyisinden bir ürün istedik. Eczacı bize Solgar marka bir ürünü verdi ve o hapı kullanmaya başladık. İçeriğine hiç bakmadık bile…

O günlerde İzmir’e gitmiştik ve Amerikan Pazarı gibi bir yerde Amerikan malı Omega 3 gördük, büyük şişedeydi ve çok daha ucuza geliyordu. Üzerinde de 1000 mg yazıyordu. Aşağı yukarı bizim içtiğimiz Solgar markalı ürünle aynıydı gibi ama fiyatı neredeyse yarısıydı. Bu üründen aldık ve Solgar’ın Omega 3 ü bitince o ürünü içmeye başladık. Şu anda markasını bile hatırlamıyoruz.

Biraz el yordamıyla davrandığımızın farkında olduğumuzdan Canan hanıma e-mail atarak bu konuyu sorduk. O da bize çok önemli bilgiler verdi eksik olmasın. Canan Hanımdan aldığımız bilgiler;

1- Omega 3’ün içeriğindeki EPA miktarının önemli olduğunu, günde 2.5-3 gram EPA alınması gerektiğini,
2- Omega 3 ile birlikte antioksidan da alınması gerektiğini,
3- Omega 3 ve antioksidanların hepsinin birden tok karnına ve ana yemekten sonra içilmesi gerektiğini yazdı.

Omega 3 kapsüllerinin genelde EPA miktarı günlük alınması gereken miktardan düşük olduğundan birden fazla kapsül içilmesi gerekiyor. Bu nedenle Canan Hanım bize bu kapsüllerin hepsini birden antioksidan kapsülüyle birlikte ana yemekten sonra tok karnına içmemizi önerdi. Ancak sayfamızı takip eden Canan Hanımın hastalarından birisi de EFA S-1200 Omega 3 hapından 4 adet sabah kahvaltısından sonra Co-Enzyme Q 10 ile birlikte aldıklarını, akşama da sadece bir adet Q 10 aldıklarını ifade ettiler. Buradan da görüleceği üzere kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Çünkü Canan Hanım bu hastasına yıllarca kullandığı ilaçların olumsuzluklarını giderebilmek için böyle bir kür uygulamış.

Buradan şuna gelmek istiyorum. Bizler de sizler gibiyiz. Bu konuda uzman değiliz. Karar sizlerin ve mutlaka bir uzmana danışın. Bizler sadece sizlerle deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Örneğin bugünkü 17.03.2013 Hürriyet Gazetesi Pazar ekinde Osman Müftüoğlu kendi kullandığı takviyeleri yazmış. Takviyeler yaşa göre değişiyormuş. O da her gün Omega 3, Co-enzyme Q10 ve D vitamini alıyormuş. Osman Müftüoğlu’na pek fazla güvenmesek de mutlaka o yazıyı da okuyun

Canan Hanımla bu yazışmayı yapar yapmaz hemen aldığımız ürünün EPA miktarına baktık. 180 mg olduğunu görünce ilk şokumuzu yaşadık. Düşünebiliyor musunuz 3000 mg / 180 mg/ad = 16 adet hap almamız gerekiyordu. Ne yapalım bugüne kadar aldıklarımız bir işe yaramamış önümüze bakalım dedik ve 4 er 5 er elimizdeki kapsülleri tükettik.

Bir doktor arkadaşımız Solgar ve GNC dışındaki markalara fazla güvenmememizi söyledi. Şimdi bir de bu markalara EFA eklendi. Bu doğrultuda bakınca EPA’sı en yüksek ürün GNC’nin Triple Strength Fish Oil adlı EPA’sı 647 mg olan üründü. Datça’da GNC mağazası olmadığından telefonla merkezlerinden sipariş ederek temin ettik. Yanına da Datça’daki bir eczaneden antioksidan olarak Solgar V2000 almaya başladık. Bunu da Canan Hanım bir hastasına önermişti. Bu ürünlerin fotoğraflarını bu sayfadan 13.12.2012 tarihinde yayınlamıştık.

Bu aldığımız ürünler tam bitecekken yeni sipariş için GNC merkezini aradığımızda, EPA miktarı 714 mg olan yeni bir ürünleri çıktığını söylediler ve biz de o üründen sipariş ettik. O siparişi verirken onların da Antioxidant Formula adlı bir ürünleri olduğunu öğrenince ondan da sipariş verdik. Hem burada GNC olmadığı için hem de üç al iki öde kampanyası olduğu için neredeyse bir yıl yetecek kadar ürün aldık. Bu ürünlerin fotoğraflarını bu sayfadan 09.01.2013 tarihinde sizlerle paylaştık.

Geçtiğimiz hafta sayfamızı yeni izlemeye başlayan Burçin Sezer bizim kullandığımız ürünlerden almak üzere GNC mağazasına gittiğinde ona 714 mg EPA nın iki kapsülde olduğunu söylemişler. Onun uyarısı üzerine kutunun üstüne baktığımızda, verilen içeriğin bir porsiyonun içeriği olduğu, bir porsiyonun da 2 kapsülden oluştuğunun yazdığını okuduk. Biz daha önce sadece EPA miktarına bakmış, üstte yazan bu küçücük yazıyı görmemiştik. İkinci şokumuzu yaşamış olduk.

Daha sonra İzmir GNC’den sayfamızı izleyen bir kişi, bizi mesaj ile uyararak aldığımız antioksidanın içeriğinin de 3 kapsül için geçerli olduğunu söyledi, şişeye baktık aynen öyle; bir porsiyon 3 kapsülden oluşur yazıyor. Böylece 3. şokumuzu yaşamış olduk.

Aman GNC den ürün alırken çok dikkatli olun. Bizlerin iyi niyetini resmen istismar ediyorlar bu tür basit aldatmacalarla. Neymiş bir porsiyon 3 kapsülden oluşuyormuş. Yani hapın içindeki miktarı yazmıyor da porsiyonun değerlerini yazıyorlar.

Sonuç olarak, elimizdeki ürünler bitene kadar günlük dozları arttıracağız ama bu yanlış yönlendirme nedeniyle iki ayı aşkındır bu destekleri çok eksik kullanıyormuşuz.

Sizlere tavsiyelerimiz:

Omega 3 seçerken içeriğindeki EPA miktarına bakın.
Omega 3 desteği alacaksanız yanında mutlaka bir antioksidan desteği alın.
Özellikle GNC den ürün alırken kutudaki en küçük yazıları mutlaka okuyun. Seçtiğiniz ilaçların içeriklerinin kaç kapsül için verildiğine mutlaka dikkat edin.
Omega 3 takviyesi almanızın gerekli olup olmadığını, ne zaman ve kaç kapsül almanız gerektiğini mutlaka bir uzmana danışın.

Bir cevap yazın