Darbükatörlükten provokatörlüğe,

40 yıldır “Darbükatör Baryam” tiplemesiyle tanıdığımız Müjdat Gezen’in tiyatrosunun kapısı geçtiğimiz şubatta kundaklanmıştı.
Bazı gazetelerin manşetlerinde laik “Cumhuriyete kalkışma” şeklinde yankı bulan bu olay sonrasında pek çok oyuncu Gezen’e destek olmuş, toplantılar düzenlenmişti.
Gezen ise verdiği mülakatlarda yaşananlara tepkisini şu sözlerle özetliyordu:
“Cumhuriyet ateşine bir şey olmaz!”
Aradan iki ay geçti. Sanat merkezinin kapısını yakan saldırgan dün hâkim karşısındaydı.
Gerisini mahkeme salonundan aktarıyorum. Diyalogların tamamının gerçek kişilere ait olduğu ve mahkeme kayıtlarından bire bir aktarıldığını hatırlatalım.
Perde!
Mahkeme heyeti salona girer. Herkes kalkar.
Hâkim Gezen’in tiyatrosunu kundaklamaya kalkan sanık Mehmet Ali Aligül hakkındaki iddiaları hatırlatır:
– “Mala zarar verme ve kasten yangın çıkarma” suçlarından 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan sanığın…
Kendisini televizyonlardan da tanıdığımız avukat Celal Ülgen söz alır:
– Tutuklanma bir tedbirdir, bu tedbirin uygulanmasına gerek yoktur. Kimsenin tutuklama ile terbiye edilmesini istemeyiz!
Tragedyanın kilit monoloğunu kurtarmış bir oyuncu edasıyla heyeti süzen Avukat Ülgen altın vuruşunu şu sözlerle tamamlar:
– Müjdat Gezen evli ve dört çocuğu olduğu için sanığı çaya davet etti. Sanık Aligül de bu daveti kabul etti. Sanığın tahliyesini istiyoruz!
Bu arada kafanız karışmasın, kundakçının tahliyesini isteyen Celal Ülgen’in, yakılan tiyatronun yani Müjdat Gezen’in avukatı olduğunu da hatırlatalım.
Kundakçı ve avukatı da Müjdat Gezen’in avukatının sözleri üzerine ekleyeceklerinin olmadığını, kendisine tamamen katıldıklarını, zaten ne söyleseler fazla olacağını açıklarlar.
Ve son söz yine hâkim söyler:
– Bu kadar olumlu yaklaşımdan sonra tahliyene karar veriyorum.
– Alkışlar!
Evet, o günlerde bu olay üzerinden kopardığınız fırtınaya, verdiğiniz siyasi mesajlara samimi şekilde inananlar, size destek verenler ne düşünüyorlar bilmiyorum…
Ama ben çok güldüm Müjdat Bey. Hatta ilk kez güldüm diyebilirim size.
Ama lütfen bir daha böyle komedi türündeki oyunlarınıza “Cumhuriyet ateşi sönmez” gibi isimler vermeyin, insanlar ciddi sanıyor.

 

O GÜNKÜ MİLLİYET TEKİ BU HABER

 

Bir cevap yazın