Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Konu: Kurban Nasıl Kesilir?  (Okunma Sayısı 1386 defa)
yorumdayız
Yorum

Mesaj Sayısı: 204


« : 14-11-2011, 16:16:22 »

      Google da Kurban nasıl kesilir diye aradığımız zaman, kahir üstünlükte şu aşağıdaki metin çıkmaktadır. Söz konusu metin, kurban kesimini anlatmakla beraber, internet dünyasından bilgilenerek kurban kesmek isteyenler için yeterli olmamaktadır. Bu metinde, kurbanın kellesinin vücudundan ne zaman ayrılacağı konusunda açık bir bilgi yoktur. Bu bilgi yetersizliğinden dolayı, "hayvanın boynuna bıçak vurulur" ibaresi, baş gövdeden ayrılır gibi de anlaşılmaktadır.
     Hayvanın başı kesinlikle koparılmaz ve geriye doğruda kanırtılmaz. Çünkü, kafa koparılır ya da geriye doğru kanırtılırsa, omuriliği zedenlenmek sureti ile hayvan felç olabilir, ölebilir. Bu durumda da vücuddaki kan akıtılamaz, daha önceden ölmesi söz konusu olabilir. Kan akıtıldıktan sonra, baş gövdeden ayrılır. Daha önce baş gövdeden ayrılmaz.

Google da çıkan metin.

"Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban kesmek için bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur. Sonra hayvan ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayakları bağlanır. Bundan sonra tekbir ve tehlîl getirilir. Arkasından "Bismillâhi Allâhü ekber" denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesilir. Hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür. Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir (Mehmed Mevkufâtî, Mevkûfât, (sadeleştiren: Ahmed Davudoğlu), İstanbul 1980, II, 331-332)."Metine şu şekilde ekleme yaparsak doğrusunu yapmış oluruz. "sonra baş gövdeden ayrılır"

"Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban kesmek için bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur. Sonra hayvan ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayakları bağlanır. Bundan sonra tekbir ve tehlîl getirilir. Arkasından "Bismillâhi Allâhü ekber" denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesilir. Hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir,
"sonra baş gövdeden ayrılır" ve derisi yüzülür. Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir (Mehmed Mevkufâtî, Mevkûfât, (sadeleştiren: Ahmed Davudoğlu), İstanbul 1980, II, 331-332)."

kurban nasıl kesilir
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Etiketler:
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  


SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal